В ход е методологическата подготовка на Раунд 12 на Европейското социално изследване (ЕСС). По традиция, всеки нов раунд на ЕСС се предхожда от пробно изследване в една или няколко страни, при което се тестват всички елементи от методологията на изследването и се набелязват проблемните зони, които се нуждаят от допълнително внимание.
Тази година България получи отговорната задача да осъществи пробно изследване на методологията на ЕСС за Раунд 12. Изследването бе подготвено от ЦЕСИ под ръководството на проф. д.с.н. Емилия Ченгелова, а теренните действия се осъществиха от анкетьорската мрежа на ИФС през периода април-септември 2024 г.
Новото при Раунд 12 на ЕСС е, че ще се приложи хибриден методологически подход за набиране на емпиричната информация – половината от включените в извадката респонденти ще имат възможност сами да попълнят въпросника (като линк или като хартиен вариант), а другата половина от извадката ще се достъпват чрез класическия подход на стандартизираното интервю „лице-в-лице“ и интервютата ще се реализират с таблети.
При провеждането на пробното изследване в България беше тестван само подходът за самопопълване. Целта бе да се провери какъв ще бъде процентът на отзовалите се да вземат участие в изследването (response rate) и кой от двата възможни варианта за попълване на въпросника (уеб-линк или хартиен вариант) ще бъде предпочетен. Нарочна методоическа задача бе да се установят реакциите на различните социодемографски групи по отношение на самата идея за самопопълване на въпросника, както е реалното изпълнение на тази самостоятелна задача. Пробното изследване се реализира с извадка от 1400 адреса на домакинства, от които на поканата за участие в изследването чрез самопопълване на въпросник се отзоваха 460 респондента. Любопитен факт е, че 77% от респондентите, попълнили въпросника, избраха хартиения вариант пред възможността да попълнят въпросника онлайн. Пробното изследване в България показа, че подходът за самопопълване работи много добре. Проблемни са по-възрастните и слабограмотните лица, за които самопопълването на въпросника се оказа прекалено сложно. Известни езикови затруднения се забелязаха сред част от представителите на ромския и турския етнос, за които попълването на въпросник на български език се оказа предизвикателно. Специфични методолически затруднения бяха установени и сред част от анкетьорите, привикнали да работят предимно със стандартизирано интервю. За тези анкетьори задачата да приложат успешни техники за мотивиране на респондентите за самостоятелно попълване на въпросника се оказа по-трудна и по-енергоемка, в сравнение с метода на стандартизираното интервю.
Провеждането на пробното изследване на Раунд 12 на ЕСС от ИФС е високо признание както за методологическия капацитет на учените от института, така и за възможностите ни за подготовка и реализиране на сложни и отговорни европейски изследвания, при спазване на изключително строги методологически стандарти и критерии. Оценката на Централата на ЕСС в Лондон за проведеното от ИФС пробно изследване е отлична, което разглеждаме като поредното доказателство за високия престиж на ИФС като водещ академичен изследователски център.