logo_BroadVoice_3-1[1]

Екип на ИФС-БАН, в сътрудничество със седем изследователски института, спечели проект за изследване на индустриалните отношения

ноември 6, 2023

Понастоящем акцентът върху прякото участие на служителите нараства. Ролята на синдикатите и представителите на работниците, както и инструментите, които те традиционно прилагат – колективното договаряне, съвместното вземане на решения, процедури за достъп до информация и консултации, може теоретично да бъдат поставена под въпрос. Важно е да се знае как тези процедури се конкурират със съвременните неформални канали, които стават все по-предпочитани от работещите за изразяване на мнението им.

Подходите и поведението на представителите на работниците и служителите по отношение на иновациите могат да зависят от различните властови ресурси и институционални рамки, но те в крайна сметка пропускат конкретните възможности за засилване на гласа на работниците и на демокрацията на работното място.

Проектът BroadVoice има за цел да изследва ролята на представителите на работниците и индустриалните отношения (колективно договаряне, съвместно вземане на решения, консултации) в насърчаването, регулирането и прилагането на иновации на работното място чрез директния глас на служителите.

Проектът ще допринесе към осъществяването на някои междусекторни приоритети на Европейската комисия  – Европейската зелена сделка, Европа, пригодена за цифровата ера, Икономика, която работи за хората.

Институтът по философия и социология е част от консорциума поради опита си в изследването на индустриалните отношения на европейско ниво. Други участници в проекта са организации и учени с допълващ се опит в изследванията на организацията на труда и иновативните работни практики: Workplace Innovation Europe CLG (WIE), Технологичния университет в Лулеа – Швеция,  Амстердамския университет (UvA), Университета на Любляна (UL), Асоциацията за международни и сравнителни изследвания в областта на труда и индустриалните отношения (ADAPT) – Италия, Тони Дъндън от Университета на Лимерик (Ирландия), Тони Дъндън от Университета на Лимерик (Ирландия) и Чаба Мако от Института за информационно общество към Университета за публични услуги в Будапеща.

Асоциирани партньори в проекта са: ETUI (EU), ETUC (EU), Federmeccanica (IT), FIM-CISL (IT), ZDS (SI), KSS PERGAM (SI), FNV (NL), КТ Подкрепа, Съюзът за стопанска инициатива, Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване” (ФСИВ) – Подкрепа, Съюза на ВиК операторите в Република България, IDEAS INSTITUTE (IE), AWVN (NL), LO (SE)

Проектът BroadVoice се осъществява по програма HORIZON 2027 на Европейската комисия.

Екипът на ИФС включва: проф. д.с.н. Васил Киров – ръководител,  редовен докторант Багрян Маламин, редовен докторант Десислава Янева и специалист Диана Ненкова.

Контакти:

Философия на музиката

Покана за XI конференция по естетика в памет на проф. Исак Паси, 14–16 март 2025, СУ „Св. Климент Охридски“

Understanding vs. Knowledge in Science, Fiction and Art

Международен уъркшоп, организиран от Българското общество по аналитична философия, Философския факултет на СУ “Св. Климент Охридски“ и Института по философия и социология към БАН, 17-19 март, 2025 г. в Нова конферентна зала на СУ „Св. Климент Охридски“