Презент Ченгелова

Изследване на Института по философия и социология – БАН бе представено в Народното събрание

февруари 7, 2025

По покана на  народния представител Деница Сачева, Председател на Комисията по труда, социалната политика и демографската политика в Народното събрание, на 5.02.2025 г. проф. д.с.н. Емилия Ченгелова представи резултатите от реализирания от ИФС – БАН тригодишен проект „Факторна детерминираност на „икономиката в сянка“ и подходите за ограничаването й в българското общество“.
Основните акценти в представянето бяха два:
1. Конструирания в рамките на проекта Индекс на толерантността на българското население към „икономиката в сянка“ – структура и изчислени стойности за населението като цяло, за лицата на възраст 15-35 г., за лицата на възраст 36-55 г. и за лицата над 56 години.
2. Факторите, детерминиращи възникването и съществуването на сенчестите практики в българската икономика – ранжиране и относителни тегла.
Представянето премина при много висок интерес от страна на народните представители. Те бяха запознати с конструираната мултифакторна теория, основана на холистичния подход към изследването и обяснението на „икономиката в сянка“. Представен им бе и създадения от екипа по проекта Индекс на толерантността на населението към „икономиката в сянка“ (Индексът SETI –Shadow Economy Tolerance Index). Народните представители изразиха дълбока  загриженост от изключително високата толерантност на младите хора към „икономиката в сянка“. В тази връзка предмет на задълбочена дискусия бе необходимостта от конструиране на адекватни политики и мерки за овладяване на сенчестите практики в икономиката и възпитаването на нагласи на нетърпимост към проявите на „икономиката в сянка“.

ОЩЕ

Етика на науката

Публична лекция на чл.-кор. проф. Ангел Стефанов – 2 април 2025г. от 11.00 в Зала „Акад. Иван Гешов“, Централната сграда на БАН.

Започна изключително важен проект за бъдещето на нашия институт

Институтът ще подобри научния си престиж с подкрепата на ЕС. На 13 март 2025г. бе даден стартът на мащабен научноизследователски проект –  ProSkills2Work. Основната цел на проекта е да повиши международната научна видимост на института и да изведе неговите изследвания в областта на социологията на образованието и труда на световно ниво.