От началото на септември 2024 година Институтът по философия и социология се присъедини като партньор към Договора между Министерство на образованието и науката и Българската академия на науките за изпълнение на дейности по Национална програма „Образование с наука“.
Националната програма е насочена към ангажиране на академичните среди в страната към подкрепа на средното образование в справянето му с различни предизвикателства и осигуряване на базова и професионална подготовка, която да гарантира бъдещата успешна реализация на учениците в съвременния пазар на труда и да подпомага тяхното личностно развитие.
Програмата предвижда в средното образование да бъдат интегрирани повече практики с научна насоченост, създаване на нов тип образователни ресурси, обогатяване на училищните практики с разнообразни инициативи за подкрепа на учениците с изявени способности и таланти и др.
НП „Образование с наука“ цели:
- Увеличаване достъпа на учениците до качествени и разнообразни извънкласни дейности с научен и иновационен характер
- Развитие на изследователското и проектно-базираното образование на различни нива в средното образование,
- По-активно включване на музеите, обсерваториите и планетариумите в предоставянето на образователни ресурси.
- Създаване на механизъм за подкрепа от академичния сектор на училищните STEM центрове.
- Подобряване на образователната среда в българските научноизследователски летни школи за ученици
- Създаване на трайни връзки между академичните среди и средните училища.
- Повишаване на интереса към академична кариера и информираност на обществото по ключови научни теми.
Националната програма „Образование с наука“ ще се реализира на територията на цялата страна в срок от три години – до 30.09.2028 г.
Финансирането на дейностите по програмата се извършва чрез бюджета на МОН.
От страна на ИФС, в НП „Образование с наука“ се включи интердисциплинарен екип с ръководител проф. ем. дфн Веселин Петров и членове: гл. ас. д-р Веселина Качакова (координатор); доц. д-р Силвия Борисова; гл. ас. д-р Радостина Минина; гл. ас. д-р Лина Георгиева; ас. д-р Венелин Стойчев; гл. ас. д-р Евелина Иванова-Варджийска (СУ „Св. Кл. Охридски“). Частта на проекта, която изпълнява екипът от ИФС, е със заглавие: “Глобално гражданство и ключови компетентности: Лаборатория за иновативно обучение” за общата сума от 151 264 лв. и цели да постигане по-висока ефективност на образователния процес и осигуряване на повече време за социализация на учениците в училище. В него е предвидено създаване на лаборатория за иновативно обучение, в която да се прилага един по-холистичен образователен подход, да се създават повече междупредметни връзки и да развива различни знания, умения и компетентности. В проекта са заложени следните дейности:
- Обучение на учители
- Заснемане на интерактивни уроци:
- Създаване на учебни помагала за:
А) Развиване на глобална компетентност и меки умения в класната стая и
Б) Техники за групова работа в класната стая - Експериментални училища за образователни иновации (летни школи)
- Съвместни инициативи с други институти и университети
- Менторска програма