Общности и идентичности
Секция „Общности и идентичности” е създадена през 2008 г. в резултат от сливането на тогавашните секции „Общности и социална стратификация” и „Етносоциология и социална психология”, в които са работили учени като Стоян Михайлов, Минчо Драганов, Николай Тилкиджиев, Веска Кожухарова-Живкова и други.
Научната проблематика на секцията е в области, които са актуални, водещи и значими за съвременната социологическа наука, както и в изследователски полета, свързани с особеностите на българското общество в контекста на глобализацията, глокализацията и членството в ЕС, разбирани като сложни социални процеси на трансформация и постмодернизация, обхващащи всички социални структури, институции, социални групи и слоеве. В теоретическите търсения и научни разработки на учените от секция „Общности и идентичности” се надграждат наследените традиции и съвременните постижения на социологическите, етносоциологическите и социално-психологическите изследвания на предизвикателствата, пред които е изправено съвременното българско общество. В съответствие с националните приоритети в науката (социални взаимоотношения, структури, общности и групи, национална идентичност, история и култура, преоценка на социалните ценности, социално изграждане, образование, проблеми на етническите общности и културно взаимодействие), са определени и водещите области в работата на секцията:
- Социални групи, общности, социална стратификация и неравенства; Средни класи и слоеве; Елити;
- Етносоциология и етнопсихология – етнически общности, нация, национализъм, междуетнически отношения и общуване в когнитивен план, етническа толерантност в контекста на представите за собствения и другия етнос, модели на междуетническо общуване; етническо напрежение, етническо сближаване, етническо изключване;
- Социални дистанции, Ние- и Те-образи, социални представи, предразсъдъци и стереотипи в късната модерност;
- Идентичности – национална, етническа, и културна идентичности;
- Историческа социология на национализмите на Балканите;
- Социална психология, когнитивна психология, сравнителна социокултурна психология – социално общуване, социално познание, интелект, социализация;
- Демографска политика, миграции и бежанци; флуидна идентичност в контекста на завръщащите се мигранти.
- Урбанистична социология; взаимоотношения град-село;
- Социология на селото и на селските общности, регионални неравенства, анализи на аграрни политики и социалния контекст на иновациите в земеделието; градско земеделие;
- Предприемачество, малък и среден бизнес; предприемачески модели; устойчиво развитие, неформална икономика и заетост;
- Изследвания на социалния пол;
- Образование, образователни политики и обвързването им с пазара на труда; неравенства в достъпа до образование по пол, етнос, местоживеене и др.;
- Стил на живот, модели на потребление и свободно време;
- Средни класи, локални общности; модели на потребление, стил на живот и социални структури в сравнителна перспектива: България, Япония, Китай и Тайван;
- Местни празници;
- Местни ресурси за справяне с кризи, включително и с пандемията от Ковид-19;
- Историческа социология на социализма и пост-социалистически политики на паметта, социална история и памет за войните на Балканите през ХХ век.
- Социалният капитал и неговите трансформации;
- История на социологията;
- Историческа социология, популизъм, критическа теория;
- Управление на човешките ресурси;
- Изследвания на медиите: общностни медии и предавания за ромите, образа на ромите в медиите; полово отзивчива и полово чувствителна комуникация за работещи в общностни медии; пространства на етническо мълчание и междуетнически диалог; храна, хранене, медии;
- Социология на медицината и здравеопазването; изследвания на детството; изследвания на родителството.
Проекти:
2017-2021 „Бежанците в представите на българите – страхове, разбиране и съпричастност“, финансиран от ФНИ.
2017-2020 „Градското земеделие като стратегия за повишаване на качеството на живот в градовете“, финансиран от ФНИ.
2018-2021 „LIAISON: Better Rural Innovation: Linking Actors, Instruments and Policies through Networks“, финансиран по програма Хоризонт 2020.
2018-2019 “Local Communities Religious Festivals in Japan and Bulgaria: Comparative Study”, финансиран от Hakuho Foundation, Япония.
2019-2022 „Антиимигрантски настроения в България“, планова тема.
2019-2022 „Цивилизационни предизвикателства пред България и Европейския съюз: конфликти, рискове и трансформации“, планова тема.
2019-2023 „Етнизация и политизация на ромската идентичност в България“, планова тема.2020-2024 „Местните празници:
ресурс на локалните общности за справяне с кризи“, финансиран от ФНИ.
2020-2024 „EFUA: European Forum for Urban Agriculture“, финансиран по програма Хоризонт 2020.
2020-2021 „Is It Possible to Measure Nationalism? Recent Theories of Pervasiveness and Intensity of Nationhood: A Critical Appraisal“, финансиран от Centre for Advanced Study Sofia, стипендия Pforzheimer.
2021-2025 „Balkan History Wars“, Национална научна програма „Вихрен-2021“.
2022-2023 „National Indifference“ as a Modern Phenomenon? Theories of the Pervasiveness and Intensity of Nationalism and Their Application in the Field of Balkan History“, Wissenschaftskolleg zu Berlin.
2022-2023 “Самотата при хората с психични разстройства – социални аспекти на неспособността да се изразява опита”, планова тема.
Местните празници: ресурс на локалните общности за справяне с кризи
Колективната монография е резултат от работата по проекта „Местните празници: ресурс на локалните общности за справяне с кризи“, финансиран от ФНИ на МОН (KП-06-H45/5 от 30.11.2020), като научният колектив благодари на ФНИ на МОН за финансирането на публикацията. Книгата е подходящо четиво за всички, които се интересуват от местните празници и ги изучават, както за представители на академичната общност – учени, изследователи, студенти, така и за техните организатори и посетители, за всички, които са запленени от жизнеутвърждаващата магия и енергия на локалните фестивали.
Urban Agriculture for Improving the Quality of Life
Examples from Bulgaria
Книгата представя резултати от мултидисциплинарно изследване на ефектите на градското земеделие върху социалните, икономическите, екологичните и пространствените аспекти на качеството на живот в град София.
This book presents the findings of a multidisciplinary study on the effects of urban agriculture (UA) on the social, economic and environmental aspects of the quality of life in Sofia – the capital of Bulgaria.
„Общности и идентичности: Юбилеен сборник в чест на проф. д.с.н. Таня Неделчева“
Сборникът е посветен на проф. д.с.н. Таня Неделчева, водещ учен в областта на социологията на общностите и етносоциологията, изследовател на идентичностите и дългогодишен завеждащ секция „Общности и идентичности“ в Института по философия и социология при БАН.
Сборник „Местните празници: ресурси, традиции, промени“
доклади от едноименната международна конференция, проведена 5-7 юни 2023.
Секцията организира и провежда редовен уебинар “Общности и идентичности”:
♦ Празник по време на криза: за казусите от Габрово, Вършец и Кости