Национална конференция на тема: „Факторна детерминираност на „икономиката в сянка“ в представите на българското общество: емпирично изследване, резултати, интерпретации и препоръки за политики“

април 19, 2023

Уважаеми колеги,

 

Центърът за социални емпирични изследвания, Институт по философия и социология – БАН организира на 02.06.2023 г.
Национална конференция на тема: „Факторна детерминираност на „икономиката в сянка“ в представите на българското общество: емпирично изследване, резултати, интерпретации и препоръки за политики
“.

Националната конференция има за цел да представи резултатите и аналитичните продукти от научноизследователската дейност, осъществена през периода 2020 – 2023 г. по финансирания от Фонд „Научни изследвания“ фундаментален научно изследователски проект на тема: „Факторна детерминираност на „икономиката в сянка“ и подходи за ограничаването й в българското общество“ (Договор КП-06-Н35/9 от 18.12.2019 г.)

В рамките на проекта е осъществена богата теоретична, методологическа и научно изследователска дейност, в това число е проведено национално представително изследване сред българското население на тема: „Факторна детерминираност на „икономиката в сянка“ в българското общество“ (обем на извадката 1800 единици). В търсене на дълбочина, емпирични доказателства и аргументиран академизъм, са реализирани изследвания с качествени методи (дълбочинни интервюта и експертни оценки). Обобщавайки получените резултати, за пръв път в България е изчислен Индекс на толерантността на населението към „икономиката в сянка“ (Shadow Economy Tolerance Index – SETI). Индексът е специално конструиран за целите на изпълнявания проект.

Резултатите от проведените изследвания, както и изчисления индекс SETI, ще бъдат представени в рамките на планираната Национална конференция. Конференцията има характер на заключителен научен форум, който публично анонсира резултатите от реализираните научно изследователски дейности по цитирания проект, и заедно с това провокира по-обща научна дискусия върху „икономиката в сянка“ – генезис, възникване, обхват, включеност на българското население в различните сенчести практики, възможности и подходи за ограничаване на „икономиката в сянка“ в българското общество.

Реализираният научно изследователски проект е първият по рода си сериозен и целенасочен научен (социологически и социалнопсихологически) опит за фундаментално изследване и обяснение на „икономиката в сянка“ от гл.т. на факторите, които я обуславят, и влиянието й върху националната икономика и социалните отношения. Проектът предлага социологическа реконструкция (по Хаджийски) на проявленията на „икономиката в сянка“, като акцентите се поставят върху 1) изучаване на факторната детерминираност на „икономиката в сянка“, включително мотивите на хората за включване в сенчести практики и 2) възможностите за нейното ограничаване чрез адекватни управленски и други подходи. На основата на спецификите в нагласите и отношението на различните генерации (млади хора, хора в активна трудова възраст и хора в предпенсионна и пенсионна възраст) към сенчестите икономически практики, се анализира мотивацията на българина за участие в сенчести практики и се открояват социално икономическите последствия от това. Проектът изучава и обяснява: 1) различните нива на толериране на „икономиката в сянка“; 2) различната степен на готовност за участие в сенчести икономически практики; 3) факторите и мотивите, водещи до прилагане на сенчести икономически практики. В резултат от това проектът: 1) конструира работещи интерпретативни схеми на икономическото поведение на съвременния българин и 2) препоръчва конструктивни подходи и мерки за редуциране сенчестите икономически практики сред различните възрастови групи.

Каним за участие в Националната конференция изследователи, учени, преподаватели, студенти, анализатори и всички тези социални учени (теоретици и практици), които проявяват интерес към емпиричното изучаване на „икономиката в сянка“ и нейното концептуално осмисляне.

Заявки за участие в Националната конференция се приемат до 23.05.2023 г. на и-мейл адрес: . За повече информация, моля обръщайте се към техническия организатор на конференцията Любка Илиева, тел. 0888 294549.

Изисквания към докладите/ презентациите: всеки участник ще има 15 мин. за представяне на доклад или презентация. Докладите да бъдат в обем до 10 страници.

Докладите от Националната конференция ще бъдат издадени в Сборник от Академичното издателство на БАН.

Планира се Конференцията да се проведе присъствено, но в случай на увеличен епидемичен риск ще се осигурят възможности за хибриден или изцяло онлайн формат.

Философия на музиката

Покана за XI конференция по естетика в памет на проф. Исак Паси, 14–16 март 2025, СУ „Св. Климент Охридски“

Understanding vs. Knowledge in Science, Fiction and Art

Международен уъркшоп, организиран от Българското общество по аналитична философия, Философския факултет на СУ “Св. Климент Охридски“ и Института по философия и социология към БАН, 17-19 март, 2025 г. в Нова конферентна зала на СУ „Св. Климент Охридски“