Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ по договор № КП 06-Н55/6
Период на изпълнение: ноември 2021 – ноември 2024
Проектът е фундаментално изследване, което има за цел да обоснове ново интердисциплинарно научно поле – образите на науката в дигиталното публично пространство – и да разработи многоизмерна теоретична рамка за неговото осмисляне. Проектът се реализира от колектив от утвърдени и млади учени и в сътрудничество с чуждестранни специалисти в областта.
За постигането на целта екипът на проекта планира да:
- разработи методология, която да даде възможност за количественото измерване и качествен анализ на разпространението на различните образи в мрежата;
- идентифицира ключовите актьори, които участват във формирането на образите на науката и тяхната типологизация;
- анализира разликата между образите на науката в официалните дигитални медии и социалните мрежи;
- разкрие представите за науката на различни социални групи.
Актуалността на проекта е в проблематизирането и изследването на една от основните предпоставки, които обаче сравнително рядко привличат научното внимание у нас, за реализирането на всяка стратегия и политика в областта на научните изследвания, а именно – публичните представи за науката.
Теоретичната рамка и методологията са иновативни и интердисциплинарни. Методологията включва два компонента, които са оригинални не само за българската, но и за международните изследователски практики: 1) прилагане на теорията на дееца-мрежа като теоретична рамка; 2) използване на машинно самообучение за количествен анализ на големи текстови масиви. Проектът предвижда също провеждането на представително анкетно проучване и на фокус групи.
Основните научни резултати, които ще бъдат публикувани в списания с импакт фактор или импакт ранг и в реферирани списания и сборници, са: а) относително цялостна интердисциплинарна теоретико-методологическа рамка за анализ на образите на науката в дигиталното пространство; б) исторически анализ на възникването на конкретните образи на науката; в) типологизиране образите на науката и актьорите, които участват в тяхното формиране; г) разработване на дигитална инфраструктура за анализ на големи данни; д) създаване на информационен корпус със свободен достъп до базата данни.
Планът за разпространение на резултатите е насочен към различни целеви аудитории, към които ще се прилага различен подход и таргетирани послания.
Устойчивостта на изследванията ще се гарантира чрез създадената инфраструктура, формирането на интереси и знания на млади учени в областта и създаването на проблемна група за изследване на образите на науката.
Ключови думи: образи на науката, теория за дееца-мрежа, дигитализация, машинно сомаобучение, големи бази данни
Екип
гл.ас. д-р Мартин Й. Иванов – ръководител на научния колектив проф. дсн Пепка Бояджиева
проф. дсн Кръстина Петкова ас. д-р Светломир Здравков ас. д-р Петя Климентова
д-р Димитър Кацарски
ред. докт. Ралица Димитрова
Консултативен съвет
Klaus Helkama – Professor in Social Psychology, University of Helsinki, Member of the Finish
Academy of Sciences
Martin Bauer – Professor, Department of Social Psychology, London School of Economics Alexander Todorov – Leon Carroll Marshall Professor of Behavioral Science and Rosett Faculty Fellow, The University of Chicago Booth School of Business, Perception and Judgment Lab