Произведения на световноизвестни творци ще бъдат представени на изложбата Symbiartic: изкуство чрез наука

ноември 13, 2017

 

 

Секция „Социални теории, стратегии и прогнози“ има удоволствието да ви покани на изложба „Молекулярната биология като изкуство“, чийто съорганизатор е новосъздадена организация Symbiomatter: лаборатория за експериментални изкуства, чийто член е ас. д-р Невена Иванова.

 

Произведения на световноизвестни творци ще бъдат представени на изложбата Symbiartic: изкуство чрез наука

Еднакви ли сме всички под кожата си? Какъв е ландшафтът на микроскопичния свят вътре в нас? Красиво ли е това, което може да се види само с окото на науката? Symbiartic е една необичайна изложба, която създава точка на пресичане между научни феномени и артистичната им интерпретация. Нарича се SciArt – изкуство, вдъхновено от фундаменталната наука, което пресъздава вечната жажда на човека да вникне в природата на собственото си съществуване.

Изложбата Symbiartic: изкуство чрез наука съпътства второто издание на International Biomedical Congress Sofia. Тя ще се състои от 17 до 19 ноември в София Тех Парк и ще представи оригинални творби от всички сфери на визуалните изкуства, вдъхновени от любовта към науката. Сред участниците са Киндра Крик, внучка на известния британски учен и откривател на структурата на ДНК – Франсис Крик, българският артист Валерия Н-Георг, скулпторът Ангел ПетковРайна Тасева, докторът на неврологичните науки Грег ДънДжулия Бънтейн – художник, вдъхновен от невронауката, директор на SciArt Center и главен редактор на SciArt Magazine, артистът- патоанатом Елен Ханауер и др.

Сред основните цели на изложбата е разработването на мултидисциплинарна платформа, която да осъществи диалог между изкуството и науката. Идеята е да се популяризират значими успехи в българската наука, да се привлече вниманието на широката общественост към необходимостта от финансиране на фундаментални научни изследвания, както и да се стимулира провеждането на повече научно-артистични проекти.

В изложбата ще се включат световноизвестни имена от сферата на SciArt – изкуството. Сред тях е Валерия Н-Георг – български артист, получил международно признание за монотипните си гел творби, представящи взаимовръзката между физическите измерения на човешкото тяло и метафизичните предели на човешкия дух. Главният й интерес е насочен към неврологията. В произведенията си тя използва фрагменти от анатомията, за да представи невидимото съществуване в тялото.

Киндра Крик е мултимедиен артист с множество интернационални изложения както и постоянна колекция в LMB в Кеймбридж, Англия. Тя е внучка на известния британски учен Франсис Крик – откривател на структурата на ДНК. Вдъхновена от него, Киндра създава серията „Церебрална дива природа”. В нея изследва как познанията ни за себе си и за околната среда са неразривно свързани като променящи се пейзажи, трансформирани от процеса на научното откритие.

Джулия Бънтейн е директор на SciArt Center и главен редактор на SciArt Magazine. Тя е художник, вдъхновен от невронауката. Има изложения в Амхърст, Ню Йорк, Балтимор, Сиатъл, Медисън, Принстън, Лондон, Торонто, Кнокке и други. Нейната серия “Територии” представя серия от картографски карти, които размиват линията между познатото, картата, непознатото и територията. Докато учи патоанатомия преди 25 години, Елен Ханауер започва да вижда човешкото тяло по съвсем различен начин. “Под кожата си всички сме еднакви – няма предубеждения и предразсъдъци, нито полови различия, расизъм и социален статус”, казва тя и създава лазерно изрязани анатомични мандали, описващи какво ни обединява и какво се случва, когато успеем да погледнем един на друг без повърхностни класификации.

Грег Дън ще се включи в изложбата със серията “Невронни заплитания в Червено и Виолетово” – своевременно въведение на невронауката в света на азиатското изкуство. Българският скулптор Ангел Петков ще представи футуристични творби, които използват техническата мисъл като основен извор на вдъхновение за движение в триизмерното пространство. Николай Божилов е носител на престижната награда „Златна игла“ за мода в България. Два пъти е избиран за „Млад дизайнер на годината“. Той ще се участва в събитието с капсулната колекция “INSECTIC”, която изследва формите, текстурите и цветовете при едни от най-дребните представители на животинския свят и ги редуцира в дрехи за съвременния дамски гардероб.

Доц. Георги Милошев и доц. Милена Георгиева са утвърдени български учени, участници в множество национални и международни проекти с научна, социална и популяризаторска насоченост. Заедно със специалиста по биоестетика и философия на технологиите д-р Невена Иванова, те са основният двигател зад сдружението за биоизкуство, гражданска наука и отворен биокод “Symbiomatter: лаборатория за експериментални изкуства”, което е първото по рода си в България.

Етика на науката

Публична лекция на чл.-кор. проф. Ангел Стефанов – 2 април 2025г. от 11.00 в Зала „Акад. Иван Гешов“, Централната сграда на БАН.

Философия на музиката

Покана за XI конференция по естетика в памет на проф. Исак Паси, 14–16 март 2025, СУ „Св. Климент Охридски“

Understanding vs. Knowledge in Science, Fiction and Art

Международен уъркшоп, организиран от Българското общество по аналитична философия, Философския факултет на СУ “Св. Климент Охридски“ и Института по философия и социология към БАН, 17-19 март, 2025 г. в Нова конферентна зала на СУ „Св. Климент Охридски“