СИЛВИЯ БОРИСОВА „ГРАНИЦИ НА ЕСТЕТИЧЕСКОТО СЪЗНАНИЕ“, монография Издателство „Парадигма“, София, юни 2017 г.

юли 12, 2017

 

Книгата изследва тенденцията за негативизиране на базисните естетически ценности и философската естетика като цяло в рамките на периода ХІХ – ХХІ век и с това включва всички по-важни проблеми, понятия и категории на съвременната естетика.

Проследени са последователно механизмите на достигане на позитивните граници и по-нататъшната принципно негативна реализация на индивидуалното и общностното естетическо съзнание, след което на естетизираното съзнание в рамките на съвременната културна ситуация. Обекти на тези три модуса на естетическото съзнание са съответно естетическите идеи и идеите на разума; художествените произведения; утопиите и антиутопиите. Именно през тях е проследен излазът на негативните естетически ценности (иронично, саркастично, възвишено, абсурдно, трагично и пр.) на художествено и в крайна сметка и на всекидневно равнище.

Затова изследването е ориентирано не само към специалистите в областта на естетиката, философия на изкуството, философия на възприятието и сродните хуманитарни науки, но и към студенти от философските, художествените и филологическите специалности – като учебно помагало по съвременна естетика, в което е проследено нейното обособяване и отграничаване от класическата модерна естетика, както и нейния заряд да улавя далеч по-широк кръг от културни, философски, естетически, изкуствоведски, но и социално-политически проблеми.

***

Силвия Борисова е главен асистент по естетика в секция „Култура, естетика, ценности“ към Института за изследване на обществата и знанието, БАН. Изследователските ѝ интереси са в областта на историята на философско-естетическата мисъл, негативната естетика, аксиологията и екзистенциалната семиотика.

Нова книга – „Етика и нормативност“

Официалното представяне на книгата ще бъде на 5 февруари 2025 г., от 14:00 ч., в Заседателната зала на Института по философия и социология, бул. „Патриарх Евтимий“ № 6, ет. 2