Дата на провеждане:
17 май 2023 г. от 13:00 до 15:00 часа
Участници:
проф. д-р Даниела Сотирова, Технически университет – София, Катедра „Правни и хуманитарни науки“, и гл. ас. д-р Невена Иванова, Българска академия на науките, Институт по философия и социология
Формат: zoom среща
Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/82088765924?pwd=RDk5bTgvc3lNMGlaY1BEaTdkTlRKUT09
Кратка анотация:
Етическият прочит на бъдещето е неизбежен компонент на философските рефлексии върху времето. Терминът футуризъм е подходящ понятиен „инструмент“ за ориентиране в многообразието въпроси: морални, културологически, социално-психологически и мениджърски: за бъдещето като времево измерение.
- Как думата футуризъм, появила се в началото на 20в. за назоваване на ново направление в изкуството, придобива подобен по-широк смисъл?
- Каква е близостта и разликите между футуризъм и мелиоризъм, при който понятието за подобряване е основополагаща етически натоварена идея?
- Къде „разполагаме“ футуризма между крайностите на оптимизма и песимизма?
- Какво предлага конструктът времева перспектива относно бъдещото измерение и етическото му осмисляне?
- Какво е мечта, обещание и проект в културологически и поведенски план и дали мечтата не се измества от проекта?
- Как приоритизираме кратко-, средно- и дългосрочната перспективи и какво е „лонгтермизъм“ в културите?
Без да са център на разгорещени дебати, въпросите на футуризма привличат и днес интелектуалното любопитство на популярни философи. П. Солтердайк го обмисля в контекста на европейската (западната) култура с нейните пазарни иновации. Сл. Жижек задава въпроса доколко е редно да употребяваме термина „бъдеще”, за да обозначим „кредитизъм” и предлага думите „идно” или „бъдно” като по-оптимистични алтернативи на безбъдещност („no future”).
На семинара ще бъдат представени и различни вариации за развитието на визиите за бъдещето и технологиите в изкуството на 21-ви век. Един век по-късно, човечеството е преминало през две разрушителни световни войни и е изправено пред рисковете от екологична катастрофа. Визионерите в изкуството и философията са принудени да преосмислят ролята на технологиите и да потърсят тяхното хармонизиране с творческите сили на природата. Чрез примери от изкуството Иванова ще дискутира промяната във фантазиите за бъдещето.