BG_fundedbyEU_VERTICAL-next-gen

Устойчив начин на живот: ежедневни практики и бизнес инициативи за „зелена“ трансформация

февруари 10, 2025

Устойчив начин на живот: ежедневни практики и бизнес инициативи за „зелена“ трансформация

Проект „Устойчив начин на живот: ежедневни практики и бизнес инициативи за „зелена“ трансформация” по Договор за финансиране Договор за финансиране № ПВУ-36 от 31.10.2024 г. /BG-RRP-2.015-0006-C01/, се изпълнява от Институт по философия и социология при БАН по Механизма за възстановяване и устойчивост, във връзка с процедура BG-RRP-2.015 „Укрепване на изследователския потенциал чрез привличане и задържане на талантливи изследователи“ за изпълнение на инвестиция по C2I2 „Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките (БАН) в сферата на зелените и цифровите технологии“ от Плана за възстановяване и устойчивост.

През последните години ставаме свидетели на нарастващ брой иновативни, „родени зелени“ бизнеси – технологични компании, производители на хранителни или домакински продукти, магазини за екологични стоки и т.н., които чрез дейността си адресират определени аспекти на голямата тема за опазването на околната среда и преминаването на обществата към по-устойчив начин на живот; на интензивно развиващо се „зелено“ законодателство (в глобален мащаб и особено в рамките на ЕС), насърчаващо трансформацията; на прилагането и популяризирането на нови и/или преоткриването на отдавна съществуващи културни практики, стъпващи на природосъобразни модели на поведение и потребление, които представляват практическо изражение на промяната. Налице са, в този смисъл, достатъчно основания да говорим за формирането на нови общности и мрежи от хора и различни по вид организации, чието значение за обществата, изглежда, в бъдеще ще нараства. Такива процеси наблюдаваме и в България и, както показват резултатите от досегашната изследователска работа на автора на проектното предложение, оформят поле, чиито динамики и напрежения не просто заслужават, а изискват последователен и задълбочен анализ.

Чрез провеждането на качествено културно-антропологично изследване предложеният проект има за цел да допринесе за идентифицирането и по-доброто разбиране на съвременни устойчиви практики в бизнеса и ежедневието и възникващите покрай тях социални групи, да проследи и анализира взаимодействията и влиянията/противоречията между отделните актьори в полето – индивидите като (активни) граждани и потребители, предприемачите, нормотворците, които оформят „зелените“ идеи в политики, свързвайки ги по този начин и с научната общност в България.

За набавянето на емпиричните данни ще бъдат проведени теренни наблюдения (вкл. онлайн), серии дълбочинни интервюта със собственици на устойчиви бизнеси, потребители на екологични стоки, инфлуенсъри, създатели на политики и пр., анализ на нормативни документи, медийни публикации и др.

Членовете на екипа по проекта са е проф. Светла Колева, д.с.н. – научен ръководител, и д-р Мила Станчева – изследовател (постдокторант). Научноизследователската работа по проекта ще се извърши изцяло от постдокторанта. Предвидени са също така и дейности за трансфер на знания и повишаване на капацитета, за информиране и разпространяване на резултатите от проведеното изследване. Продължителността на проекта е. Проектът е с продължителност 18 месеца и се реализира изцяло с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез инструмента СледващоПоколениеЕС, като договореното финансиране е на стойност 63 000 лв.

Контакти:
д-р Мила Станчева – постдокторант и изследовател по проекта

Тaзи публикация е създадена с финансовата подкрепа на Европейския съюз – NextGenerationEU. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИФС при БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и „Българска академия на науките”.

Актуални аспекти на интеграцията на работниците от страни извън ЕС в България

ИФС-БАН стартира амбициозенинтердисциплинарен проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ за 2024 г. (договор КП-06-ПН85/39). Проектът, с тригодишен срок на изпълнение, е насочен към изследване на ключовите аспекти на интеграцията на работниците от страни извън Европейския съюз в България.

ИФС – БАН е партньор в Националната научна програма „Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие“

По РП7. Оценка на социално-икономическото въздействие на проучването, добива и преработката на критични и стратегически суровини“ ИФС ще осъществи серия от социологически изследвания и анализи