ИФС стартира нов проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ по конкурса за „Фундаментални научни изследвания – 2024“
В тазгодишната сесия на Фонд „Научни изследвания“ за „Фундаментални научни изследвания 2024“ бе одобрен и получава финансиране проект „Новите форми на заетост и развитието на дигитални умения: ключови фактори за успешното интегриране на NEETs младежите на пазара на труда“. Размерът на финансирането е 251 000 лева, в това число средства за закупуване на ДМА.
Проектът ще се изпълнява от научен колектив от Института по философия и социология – БАН, под ръководството на проф. дсн Емилия Ченгелова. Членове на научния колектив са: доц. д-р Люба Спасова, проф. дсн Мария Желязкова, проф. дсн Духомир Минев, доц. д-р Венета Кръстева, доц. д-р Алексей Пампоров, гл. ас. д-р Александър Герганов, , ас. д-р Елица Димова, д-р Диана Петрова, докторант Росица Кратункова.
В академичен план, целта на проекта е генериране на ново, фундаментално знание за явлението NEETs в България, което знание да бъде използвано за управленски цели – като основа за разработване на адекватни и работещи политики за успешното интегриране на NEETs младежите на пазара на труда. Проектът предвижда серия от качествени и количествени изследвания за установяване на нагласите, поведенческите модели и жизнените стратегии на NEETs младежите, както и за идентифициране на потенциалните фактори за реинтегриране на NEETs младежите на пазара на труда. За осъществяването на планираните изследвания ще се разработи иновативна изследователска методология, съчетаваща класически изследователски технологии и съвременни дигитални технологии:
Национално представително изследване с извадка 3500 единици ще събере информация за структурата на заетостта сред възрастовата група 15-34 г. и на тази основа ще могат да се очертаят специфичните мотиви, нагласи и жизнени стратегии на NEETs младежите в България;
Серия от дълбочинни интервюта и фокус групови дискусии се планират с цел извличане на информация „от първа“ ръка за установяване на причините и факторите, поради които млади хора на възраст между 15 и 34 г. в България попадат в NEETs ситуация. Качествените методики ще бъдат използвани също така и за изучаване на същинските мотиви на младите хора и реалните „сценарии“ за попадане в NEETs ситуация;
По метода на case studies ще разкажем 12 уникални жизнени истории на млади хора, които по различни обективни и/или субективни причини са попаднали в NEETs ситуация. Тези разкази ще послужат като емпирична основа за извличане на уроци и за формулирането на препоръки за политики за въздействие на уязвимите групи млади хора.
В практико-приложен план, проектът е насочен върху установяването на възможностите за излизане от NEETs ситуацията. Ще бъде изследван потенциалът на различни по характер фактори и въздействия. В този контекст важен съдържателен акцент на проекта и на серията изследвания в него е да се изследват два мощни фактора, които имат потенциал да улеснят интегрирането на NEETs младежите на пазара на труда. Според предварителните ни анализи, това са: 1) новите форми на заетост –поради своята гъвкавост, новите форми на заетост могат да се окажат по-привлекателни и по-подходящи за младите хора, търсещи заетост с нестандартни параметри и 2) развитието на дигитални компетентности – тази опция пряко кореспондира с новите форми на заетост, голяма част от които предполагат наличие на базови дигитални компетентности.
Резултатите от дейностите по настоящия проект ще бъдат широко популяризирани както пред академичната общност, студентите, държавни ведомства и министерства. Ще бъдат разработени 16 научни публикации, от които 6 ще бъдат депозирани за списания от Q 2 и Q3, отделно ще се разработи колективна монография. Специално разработен Интернет сайт на проекта ще информира широката аудитория за проведените по проекта изследвания, за основните констатации и изводи, за идентифицираните възможности за успешното интегриране на NEETs младежите на пазара на труда. Данните от националното представително изследване ще бъдат с отворен достъп на ползване от академичните среди.
Иновативен елемент в проекта е създаването на Лаборатория „NEETs младежите: изследвания и дизайн на политики“. Чрез създаването на такава Лаборатория се цели при реализирането на проекта да се постигне повече дълбочина, публичност и прозрачност в планираните изследвания и анализи, а след приключването на проекта да се гарантира устойчивост на изследванията на NEETs проблематиката. Основните дейности на Лабораторията ще бъдат:
- Организиране на пресконференции;
- Поддържане на сайта на проекта;
- Изготвяне на прессъобщения за медиите;
- Обзор на новите публикации по темата;
- Създаване и поддържане на база данни за броя и структурата на NEETs младежите в България;
- Работни срещи с експерти, работещи в областта;
- Поддържане на анкета за NEETs младежите (поместена на сайта на проекта);
- Генериране на полезна за информация за NEETs младежите и поместването й в атрактивен и достъпен вид на сайта на проекта;
- Иницииране и разработване на нови проектни предложения за интервениране с цел успешното интегриране на различните групи NEETs младежи на пазара на труда;
- Разработване на минимум 10 научни статии и депозирането им в реферирани/ индексирани списания, включително в списания от квартилите Q2 и Q3.
Лабораторията ще бъде оборудвана със съвременна аудиовизуална и компютърна техника, за което в рамките на проекта са предвидени ДМА на стойност 71 000 лева.