Център за емпирични социални изследвания
Центърът за емпирични социални изследвания е приемник на секция „Методи на социологическите изследвания и общественото мнение” (МСИОМ). Центърът съчетава балансираното провеждане на теоретична и приложна дейност:
- Провежда системна, целенасочена изследователска дейност по методологията на емпирични социални изследвания (ЕСИ);
- Подготвя, организира и провежда широкообхватни емпирични изследвания.
Изследователите в Центъра разработват, адаптират и прилагат съвременни методологически и методически подходи, техники и процедури на ЕСИ. С методологическото и методическо съдействие на секция МСИОМ се организират и провеждат ЕСИ в различни сфери на обществената система, както и специализирани методологически изследвания. Центърът развива разнообразна консултантска дейност и оказва методологическа помощ на изследователски екипи по провеждане на ЕСИ във и извън рамките на института.
Области на теоретична и методологическа активност
В Центъра се полагат значителни усилия за теоретичното разработване на методологически, организационни и практико-приложни проблеми на теоретичната и пемпиричната социология. Те се отнасят главно до:
- Познавателните възможности на количествените методи в социологията;
- Качествените методи за набиране на емпирична информация;
- Достоверността на емпиричната информация, стратегиите и контролните действия за осигуряване и проверка на достоверността;
- Методологическите проблеми, подходи и решения при изследване на факторни връзки и оценка на влияния;
- Електоралните изследвания, включително и изследванията на общественото мнение;
- Сравнителните анализи в ЕСИ;
- Модели за математико-статистически анализ на информацията от ЕСИ;
- Малките извадки в ЕСИ;
- Адаптиране и внедряване на положителния български и чуждестранен методологически опит в ЕСИ.
Дейности с приложен характер
Центърът провежда емпирични изследвания по значими социални проблеми с прилагане на съвременни количествени и качествени методи. Организира и осъществява международни изследвания. Във връзка с това извършва всички необходими дейности:
- Организация и контрол при провеждането на ЕСИ;
- Консултации, методологическа помощ и контрол при разработването на програми на ЕСИ във и извън Институт по философия и социология;
- Разработване на научнообоснован изследователски инструментариум за емпирични изследвания;
- Поддържане на национална анкетьорска мрежа на Институт по философия и социология. Работи по обучение и повишаване на квалификацията на анкетьорския апарат. Организира работата на терен и осъществява методически контрол при събиране на първичната социологическа информация;
- Статистико-математически анализи на емпирична информация (въвеждане и компютърна обработка на първичните данни, анализи) за нуждите на изследователи от Института и извън него.
Центърът е обезпечен с високо квалифицирани специалисти, които са в състояние да изпълняват посочените дейности на високо професионално ниво.
Състав
1. Проф. дсн Емилия Ченгелова
chengelova@gmail.com
2. Доц. д-р Ивелина Иванова
3. Гл. ас. д-р Петя Илиева
piis@abv.bg
4. Гл. ас. д-р Александър Герганов
agerganov@gmail.com
5. Гл. ас. д-р Светлана Александрова
svetlanalex41@gmail.com
6. Виолета Люнгова – социолог
vililyu@abv.bg
Публикации: