Започва нов научен проект: „Актуални аспекти на интеграцията на работниците от страни извън ЕС в България“
Институтът по философия и социология при Българска академия на науките (ИФС-БАН) стартира амбициозен интердисциплинарен проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ за 2024 г. (договор КП-06-ПН85/39). Проектът, с тригодишен срок на изпълнение, е насочен към изследване на ключовите аспекти на интеграцията на работниците от страни извън Европейския съюз в България.
Цели и фокус на изследването
Основната цел на проекта е да анализира процесите на интеграция на микро, мезо и макро ниво. На микро ниво ще бъдат изследвани индивидуалните стратегии и предизвикателства пред мигрантите. На мезо ниво ще бъдат разгледани ролята на социалните мрежи, работодателите и посредническите организации, които подпомагат интеграцията. На макро ниво ще бъдат анализирани институционалните и политическите рамки, които влияят на интеграционните процеси в България и Европа.
Проектът също така ще проследи трансформацията на България от изпращаща в приемаща страна в контекста на миграцията, като ще оцени възможностите за ефективно използване на потенциала на чуждестранните работници.
Методология и международно сътрудничество
Изследването ще използва микс от количествени и качествени методи, включително национално представително анкетно проучване с работодатели в България, дълбочинни интервюта (с експерти, работодатели и мигранти), изследвания на случаи (case studies) в ключови сектори като летен туризъм и индустриално производство, и на общности от мигранти в България, идващи от страните на Централна Азия и от Украйна. Проектът включва и международно сътрудничество с експерти от Германия, което ще допринесе за сравнителния анализ и обмена на добри практики.
Очаквани резултати и популяризация
Резултатите от проекта ще бъдат широко разпространени чрез международна научна конференция, работни семинари и публикации в национални и международни научни издания. Ще бъде подготвена и монография с отворен достъп (е-книга), която ще предостави ценни ресурси за академичните среди, институционалните актьори в областта на миграцията и интеграцията, както и за местните и централните власти
Екип на проекта
Проектът се ръководи от проф. д.с.н. Румяна Желева, а в екипа участват учени от БАН, Бургаски свободен университет и Лайбниц Институт за регионална география в Германия: доц. д-р Виляна Русева, гл. ас. д-р Камелия Петкова, ас. д-р Диана Петрова, д-р Любомир Пожарлиев, д-р Валентина Маренова, както и докторанти от Секция „Стратификация, неравенства, мобилност“ на ИФС. Проектният екип работи в сътрудничество с Научно-експертен симпозиум на водещи учени и практици от България, Германия и страните от Централна Азия.
Проектът представлява значима стъпка към разбиране и подобряване на интеграцията на мигрантите в България, като същевременно допринася за международния научен диалог по темата.
За повече информация
проф. д.с.н. Румяна Желева