Дигитално разделение и социални неравенства: равнища, актьори и взаимодействия
„Дигитално разделение и социални неравенства: равнища, актьори и взаимодействия“ е интердисциплинарен проект на ИФС, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ по договор КП-06 ПН55/7 от 2021 г. с тригодишен срок за изпълнение.
Целта на проекта е да бъдат изследвани възможностите за разширяване на реално извличаните офлайн ползи, за подобряване на жизнените шансове за различни категории потребители, за намаляване на социално-икономическите и социално-демографските неравенства посредством технологичния преход към дигитализация.
За постигането на тази цел проектът включва използването на многомерен стратификационен подход (multi dimensional approach) за определяне на разделенията и на позициите в социалната структура на обществото с отчитане водещото значение на икономиката, на мястото на работещите в разделението и йерархията, на професиите и занятията, и като се концептуализира значението на средната класа.
Смесен подход на изследване и анализ (mixed method approach): Изводите и резултатите от количествените международни съпоставителни анализи и данни, получени чрез съвременни математико-статистически методи, ще бъдат допълвани с цел обяснение посредством качествени методи на изследване – интервю, групова дискусия, анализ на заинтересованите страни.
Интерсекционален подход (intersectional approach): Подходът служи за отчитане на едновременното влияние на различни категории, водещи до неравенство – възраст и пол; класа, етнос и пол; възраст и здравен статус.
Подход, отчитащ неравенствата при преходите в индивидуалния живот: life course approach. Ще изследваме взаимовръзката между действащия индивид, (agency) и социалната структура на обществото в хода на историческото време, като отчитаме влиянието на дигиталната трансформация.
Основният очакван резултат от изпълнението на проекта е свързан с идентифицирането, анализа и максимално пълното описание на възможностите за намаляване на социално-икономическите и социално-демографските неравенства посредством технологичния преход към дигитализация. Настоящият проект е насочен към генериране на качествено ново знание за процесите и механизмите за извличане на „офлайн“ ползи чрез дигиталния преход, т.е. за подобряване на жизнените шансове на различни категории потребители на информационни и комуникационни технологии на основата на емпирични данни, в това число и в сравнителна международна перспектива.
Проектът дава възможности на студенти, докторанти и млади учени да се включат в теренната работа – провеждането на интервюта и групови дискусии, транскрибиране и анализиране на набраната информация. Провежда се обучение за работа с количествени данни от Европейското социално изследване и Международната програма за социални изследвания.
Екипът на проекта си сътрудничи с граждански организации, със структурите на публичната администрация, с работодателски организации по темите, свързани с дигитализацията и мястото в този процес на уязвими групи – възрастни служители, живеещи в малки населени места, хора с ниско образование и работещи в сектори, засегнати от дигитализацията и нуждаещите се от допълнителна квалификация.
За връзка с екипа на проекта:
проф. д.с.н. Румяна Стоилова
RStoilova@bas.bg, Rumiana.Stoilova@gmail.com
089 7807 770
гл. ас. д-р Стефан Марков
smarkoff@gmail.com
https://www.facebook.com/DigitalDivideBG
https://ips-bas.org/
ЕКИП НА ПРОЕКТА
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|