На 4 февруари в Брюксел беше даден старта на Skills4EII – мащабна европейска инициатива, насочена към преодоляване на недостига на умения в енергоемките индустрии (EIIs) по време на тяхната устойчива, дигитална и социална трансформация. Проектът надгражда предишни инициативи на ЕС (ESSA и SPIRE-SAIS), както и проекти като BEYOND4.0 и е част от Голямото партньорство за енергоемки индустрии (LSP EII) в рамките на Пакта за умения. Проектът, координиран от Техническия университет в Дортмунд, е за срок от четири години (1 януари 2025 – 31 декември 2028 г.) и с бюджет на обща стойност от близо 3 999 426.84 евро (https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/how-to-participate/org-details/922152520/project/101184954/program/43353764/details?isExactMatch=true&type=ORGANISATION&order=DESC&pageNumber=1&pageSize=50&sortBy=lastModified&orgType=participant).
Основни цели на Skills4EII
- Преодоляване на пропуските в уменията – Идентифициране и преодоляване на недостига на специфични за сектора умения, включително умения, насочени към МСП.
- Разработване на обучителна платформа – Създаване на HUB 5.0, интегрирана платформа за преквалификация на работници в различни индустриални сектори (стоманодобив, керамика, химия, логистика и др.).
- Насърчаване на социалното включване – Подпомагане на жени, възрастни работници, мигранти и безработни за намаляване на недостига на работна ръка.
- Развитие на Индустрия 5.0 – Подкрепа за прехода към по-хуманен, устойчив и устойчив на промени индустриален модел.
- Засилване на дигитализацията и иновациите – Използване на изкуствен интелект, дигитални двойници и интелигентни въглеродни технологии за подобряване на ефективността и намаляване на емисиите.
Предизвикателства, които Skills4EII адресира
- Високо енергийно потребление и въглеродни емисии – Енергоемките индустрии генерират 17% от парниковите газове на ЕС, което изисква иновации за въглеродна неутралност до 2050 г.
- Геополитически и икономически предизвикателства – Растящите цени на енергията и нарушените вериги за доставки (напр. войната в Украйна, COVID-19) изискват по-голяма устойчивост на индустрията.
- Възприятие за традиционните индустрии – Преодоляване на проблемите с наемането на персонал чрез модернизиране на професионалните профили и подобряване на имиджа на индустрията.
- Конкурентоспособност на ЕС и индустриална политика – Намаляване на зависимостта от внос на критични материали и връщане на производствени мощности в Европа.
По-широко въздействие
- Подкрепя Европейската зелена сделка и Пакта за умения, подготвяйки индустриите за въглеродно неутрална и кръгова икономика.
- Засилва регионалните екосистеми, като интегрира индустрии, общини и граждани в устойчиви практики.
- Позиционира европейската индустрия като глобален лидер в устойчивата и дигиталната трансформация.
В обобщение, Skills4EII има за цел да подготви работната сила за бъдещето, да укрепи индустриите и да ускори устойчивите иновации, необходими за постигане на климатичните и икономическите цели на ЕС.
Ролята на Института по философия и социология в проекта Skills4EII
ИФС-БАН играе роля в работни пакети (WP) 3, 4 и 7, които се фокусират върху кръстосан секторен тренинг, специфично секторно внедряване и комуникация и разпространение на резултатите.
Работен пакет 3: Кръстосан секторен тренинг и иновации
- Разработване на обучителни решения, интегриращи индустриална симбиоза, ефективно използване на ресурсите, изкуствен интелект и зелени умения.
- Създаване на електронни обучения, класни обучения и микро-удостоверения, гарантиращи адаптивност на уменията.
- Разработка на инструменти за самооценка, които помагат на работниците да приведат уменията си в съответствие с новите нужди на индустрията.
Работен пакет 4: Специфично секторно внедряване
- Адаптиране на обучителни решения за различни енергоемки сектори (стомана, химия, керамика, логистика и др.).
- Надграждане на съществуващи обучителни материали от предходни проекти ESSA и SPIRE-SAIS.
- Разширяване на достъпа до обучения, като се ангажират индустриални играчи, синдикати и политици за успешно прилагане.
Работен пакет 7: Комуникация, разпространение и политическо въздействие
- Разпространяване на резултатите от проекта до ключови заинтересовани страни (публични власти, индустриални лидери, политици).
- Подпомагане на маркетингови стратегии, които популяризират съвременния, устойчив образ на индустрията.
- Организиране на работилници и събития, насърчаващи политически препоръки и трансформация на работната сила.
Стратегическо въздействие на участието на ИФС-БАН
Чрез Skills4EII, ИФС-БАН утвърждава своята водеща роля в преобразяването на индустриалната работна сила в Европа. С помощта на персонализирани обучителни програми, дигитални инструменти и стратегически комуникации, ИФС-БАН подпомага устойчивостта, ефективността и конкурентоспособността на енергоемките индустрии в Централна и Източна Европа.
Освен че преодолява недостига на умения, ИФС-БАН подпомага справедливия преход на работниците, като внедрява принципите на Индустрия 5.0, за да създаде иновативна, хуманна и устойчива индустриална екосистема. Докато Европа се придвижва към въглеродно неутрална и кръгова икономика, участието на ИПС-БАН гарантира, че индустриите ще се адаптират успешно с квалифицирана и гъвкава работна сила.
Екипът на проекта включва проф. д.с.н. Васил Киров (ръководител), проф. д.с.н. Румяна Желева, д-р Багрян Маламин и Диана Ненкова.
За контакти:
проф. к.с.н. Васил Киров, ръководител на българския екип на проекта