На 07 октомври 2024 г. В в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН се проведе академична дискусия на тема „Синдикати и държавата в Централно-Източна Европа“, изнесена от доц. Магдалена Берначяк от катедрата по политика и европейски изследвания в Американския университет в България (AUBG) и научен сътрудник в Европейския синдикален институт (ETUI).
Лекцията представи задълбочен анализ на индустриалните отношения в Централно-Източна Европа (ЦИЕ), като се фокусира върху доминиращата роля на държавата в регулирането на заетостта и предизвикателствата пред синдикатите в региона. Основните акценти включваха:
- Продължаващото влияние на държавата в индустриалните отношения след комунизма, въпреки очакванията за преминаване към европейски модел на индустриални отношения.
- Драстичното намаляване на синдикалната членска маса след 90-те години и ограниченото влияние на колективното договаряне в частния сектор.
- Сложната зависимост на синдикатите от държавните регулации, която ограничава тяхната автономия и устойчивост в дългосрочен план.
- Възможностите за възраждане на синдикатите след финансовата криза от 2008 г., като основен акцент беше поставен върху стратегии за организационно преструктуриране и изграждане на коалиции.
Доц. Берначяк представи резултатите от своето изследване, включително данни за намаляващото синдикално членство и колективното договаряне в страните от ЦИЕ между началото на 2000-те и края на 2010-те години. Внимание бе обърнато и на ролята на новите регулаторни инструменти на Европейския съюз, като Adequate Minimum Wage Directive от 2022 г., и тяхното потенциално въздействие върху колективното договаряне в региона.
Благодарим на всички участници и очакваме да продължим дискусията по темата!