Untitled-1

Второ издание на два сборника, отнасящи се до образованието, редактирани от проф. ем. Веселин Петров

декември 18, 2024

Cambridge Scholars Publishing публикува второ издание на два сборника, отнасящи се до образованието, редактирани от проф. ем. Веселин Петров.

Education from a Whiteheadian Point of View: Process, Rhythm, and Poiesis /Образование от Уайтхед гледна точка: процес, ритъм и поезис/

Основните цели на съвременното мислене в областта на образованието са да се култивира правилно разбиране за смисъла и целта на образованието и ролята на учителя, както и да се разработят адекватни теоретични и методологични рамки, които съчетават някои от положителните страни на водещите теории, като същевременно избягват техните недостатъци. В тази връзка един отличен кандидат за разглеждане е процесно-релационната философия на образованието на Алфред Норт Уайтхед (1861–1947), изложена в „Целите на образованието“ (1929) и други произведения.

Авторите в този сборник анализират философията на образованието на Уайтхед подробно и критично, включително чрез изследване на развитието на подходи, основани на цикли, като този на Уайтхед, в интелектуалната история, както и потенциалните му обективни основи. Те също така демонстрират как това се свързва с и може да се интегрира с други водещи теории на образованието и съвременното педагогическо мислене, като идентифицират възможности за положително и практическо приложение в училищата по света, както и в научните изследвания.

Книгата също така критично оценява настоящите образователни практики и организацията на образователните институции в тази светлина, както и ефективността на стратегии за преподаване, основани на някои от нейните принципи. Освен това тя изследва последиците от избора и прилагането на тези принципи в образованието за обществото като цяло, както и за общите цивилизационни стремежи на човечеството, включително справянето с глобални проблеми, като екологичната криза. Освен това този сборник служи като основа за потенциалното му по-нататъшно развитие.

Petrov, Vesselin, Adam Scarfe (Eds. and preface) (2024). Education from a Whiteheadian Point of View: Process, Rhythm, and Poiesis (paperback edition). Series of European Studies in Process Thought. Cambridge Scholars Publishing. – 472 p., ISBN 978-1-0364-3565-3.

Сборникът е на сайта на издателството тук

Education and Learning in a World of Accelerated Knowledge Growth /Образование и учене в свят на ускорен растеж на знанието/

 Днес дигитализацията и резултатите от изследванията в областта на изкуствения интелект и биологията бързо се интегрират в нашите общества на знанието, което означава, че всеки индивид ще трябва да се справи с тази нова и предизвикателна ситуация. Почти преди век Алфред Норт Уайтхед предсказа този ускоряващ се процес: „Модерната наука наложи на човечеството необходимостта от скитане. Нейната прогресивна мисъл и прогресивна технология правят прехода през времето, от поколение на поколение, истинска миграция в неизследвани морета на приключения.“ (Уайтхед, 1925, стр. 207) Традиционното образование създава само инертни знания, въпреки че „нашето обучение трябва да подготви индивидите да се изправят пред новостта на условията.“ (Уайтхед, 1933/1967, стр. 93) За да посрещне това огромно предизвикателство, Уайтхед разработва основните характеристики на нов подход към цикъла на учене. Това огромно образователно предизвикателство формира фона на тази книга, която изследва възможната роля на процесно-организмичната философия на Уайтхед в тази напълно нова обстановка. Томът е разделен на четири раздела: (1) Основни и гранични въпроси; (2) Цикли на учене и преподаване; (3) Учене и изкуствен интелект; и (4) Естетика и музика.

Riffert, Franz, Vesselin Petrov (Eds. and preface) (2024).  Education and Learning in a World of Accelerated Knowledge Growth (paperback edition). Series of European Studies in Process Thought. Cambridge Scholars Publishing. – 335 p., ISBN 978-1-0364-2765-8.

Сборникът е на сайта на издателството тук

Поляризираното българско общество: устойчива бедност и токсични неравенства

Секция „Публични политики и социални промени“ ИФС-БАН ви кани на академична лекция на проф. д.с.н. Мария Желязкова: „Поляризираното българско общество: устойчива бедност и токсични неравенства“ (монография, 2024 г.)