лого_ПВУ-500x349

Институтът се зае с изпълнението на нов проект

ноември 12, 2024

Институтът по философия и социология при БАН започна изпълнението на проект Практики и стратегии по (де)легитимация на политиката на зелен преход в България. Подкрепа за изграждане на специалист в областта на зеления преход по Договор за финансиране № ПВУ-35 от 31.10.2024 г. /BG-RRP-2.015-0004-C01/, от Механизма за възстановяване и устойчивост за изпълнение на инвестиция по C2I2 „Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките (БАН) в сферата на зелените и цифровите технологии“ от Плана за възстановяване и устойчивост.

Проектът цели да привлече и задържи висококвалифициран млад учен на постдокторантска позиция като същевременно създаде условия за изграждането му като специалист, притежаващ умения и компетентности, с които да допринесе за успешното осъществяване на зеления преход. Основна част от изпълнението на проекта е провеждането на мащабно изследване на същността и характера на легитимационните съпротиви към политиките на зеления преход. Ще се проучат дефицитите на легитимност на тези политики и практиките и стратегиите по тяхната (де)легитимация. Важна част от изпълнението на проекта са и осъществяването на двупосочен трансфер на знания и широкото разпространение на резултатите от научните изследвания.

Продължителността на проекта е 18 месеца, а финансирането е 63 000 лв., като безвъзмездната финансова помощ се равнява на 100% от сумата. Източник на финансовата подкрепа е инструмента NextGenerationEU на ЕС.

Тaзи публикация е създаденa с финансовата подкрепа на Европейския съюз – NextGenerationEU. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от ИФС при БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и „Българска академия на науките”.

 

ОЩЕ

Етика на науката

Публична лекция на чл.-кор. проф. Ангел Стефанов – 2 април 2025г. от 11.00 в Зала „Акад. Иван Гешов“, Централната сграда на БАН.

Започна изключително важен проект за бъдещето на нашия институт

Институтът ще подобри научния си престиж с подкрепата на ЕС. На 13 март 2025г. бе даден стартът на мащабен научноизследователски проект –  ProSkills2Work. Основната цел на проекта е да повиши международната научна видимост на института и да изведе неговите изследвания в областта на социологията на образованието и труда на световно ниво.