Монография Местните празници iii

Местните празници: ресурс на локалните общности за справяне с кризи

ноември 12, 2024

Колективната монография е резултат от работата по проекта „Местните празници: ресурс на локалните общности за справяне с кризи“, финансиран от ФНИ на МОН (KП-06-H45/5 от 30.11.2020), като научният колектив благодари на ФНИ на МОН за финансирането на публикацията. Книгата е подходящо четиво за всички, които се интересуват от местните празници и ги изучават, както за представители на академичната общност – учени, изследователи, студенти, така и за техните организатори и посетители, за всички, които са запленени от жизнеутвърждаващата магия и енергия на локалните фестивали. Местните празници, заедно с техните социални актьори и аудитории формират културната среда и социалния живот в общността; те създават и поддържат различни типове социални отношения и взаимодействия. Фестивалите носят в себе си освобождаване за кратко от господстващите социални отношения; те са навлизане в екстраординерното, празничното, отрицание на всекидневието, потапяне в карнавалното, в неподвластното на обичайния ход и ред на социалните взаимоотношения, изключване от тях и същевременно осмислянето им по друг начин. Местните празници създават, внушават и поддържат системата от символи, митове, спомени, герои, събития, пейзажи и традиции, които са взаимно преплетени в съзнанието на общността и се основават на нейната култура. Оказва се, че тази култура е жизнена, утвърждаваща общността, обединяваща, свързваща, идентифицираща и солидаризираща. Фестивалите не са свързани само с представата за традиция и с нейното възпроизводство, те са израз, въплъщение на социалните отношения в общността, не само на общностния дух, но и на социалните структури, конфликти и интереси. Тяхната организация и провеждане са невъзможни без предприемачески дух, който също като традициите е в основата на реализацията им. Без иновации, без въображение, без преосмисляне, претворяване и изобретяване, без активност и инициативност би било невъзможно организирането и провеждането им. Местните инициативни социално-групови субекти използват и разгръщат общностните ресурси, за да ги реализират, като по този начин преосмислят стила на живот на локалната общност, тръгвайки от миналото й (или напротив – започвайки нещо ново), те задават нейното бъдеще.

Ас. д-р Елица Димова е избрана за главен асистент в ЦЕСИ

Научното жури по конкурса за академичната длъжност „главен асистент” по социология за нуждите на Центъра за емпирични социални изследвания към ИФС-БАН, единодушно взе решение да предложи на Научния съвет на ИФС-БАН да избере ас. д-р Елица Димова на академичната длъжност „главен асистент“.

Дискусионен форум по философия на медицината

Проблемната група по философия и социология на медицината при ИФС-БАН, МУ Пловдив и Изследователски център за приложни стратегии и технологии организират на Дискусионен форум по философия на медицината. Медицински университет Пловдив, Аудиторен комплекс, 25 април.