Търсене
Close this search box.

Докторанти 5.0: Обучение на докторанти за изследване и трансформиране на пазара на труда съобразно нуждите на Индустрия 5.0. и двойния преход

Институтът по философия и социология – БАН е одобрен и започва изпълнението на мащабен петгодишен проект с Договор № BG05SFPR001-3.004-0006-С01 „Обучение на докторанти за изследване и трансформиране на пазара на труда съобразно нуждите на Индустрия 5.0. и двойния преход“.

Проектът се изпълнява по процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR001-3.004 „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ по Програма ,,Образование“ 2021 – 2027. Продължителността на проекта е 60 календарни месеци, а стойността на гранта е 1 317 161,90 лв. Ръководител на проекта е проф. дсн Емилия Ченгелова, а проектните дейности ще се реализират изцяло от хабилитирани и нехабилитирани учени от Института по философия и социология.

Проектът има за цел да засили практическата приложимост на докторантурите и връзката им с пазара на труда и реалната икономика чрез обучение на 10 докторанта в базови умения за самостоятелно провеждане на социологически проучвания за изследване, анализ и прогнозиране на потребностите и трансформацията на пазара на труда в регион в преход и слабо развити региони, съобразно Индустрия на 5.0, синия/зеления преход и дигиталните технологии.

Специфични цели на проекта:

  1. Създаване на Докторантска школа „Изследвания на регионални пазари на труда и потребностите от работна сила съобразно Индустрия 5.0, синия/зеления преход и дигиталните технологии“. За целите на Докторантската школа учени/преподаватели от ИФС ще разработят шест оригинални панела обучителни курсове по теми, релевантни към целта на проекта. В рамките на проекта ще бъдат приети за обучение под формата на проектна докторантура 10 докторанта от регион в преход и слабо развити региони. Темите на докторантурите ще бъдат определени в съответствие с приоритетите за изследване на специфични аспекти на регионалните пазари на труда, локалните икономики и потребностите от работна сила, в контекста на Индустрия 5.0, синия/ зеления преход и дигиталните технологии.
  2. Развитие на специализирани социологически знания у докторантите, съответстващи на Индустрия 5.0, синия/ зеления преход и създаване на умения за самостоятелно провеждане на изследвания на пазара на труда, както и за изучаване на предизвикателствата пред регионалните икономики и потребностите от работна сила. За целта екипът по проекта ще разработи иновативна изследователска методология, която ще бъде преподадена на обучаваните 10 докторанти и утвърдена чрез система от верифициращи дейности в рамките на проекта.
  3. Подпомагане на докторантите в адаптацията им към професионални изисквания, използвайки ИИ и мрежова работа за изграждане на предприемачески умения.
  4. Практическа проверка на придобитите умения, подготовка за различни работни среди, в това число висшето образование, частния и държавен сектор, както и НПО, и стимулиране на креативност и иновативност.
  5. Създаване на връзки между докторантите и потенциалните работодатели, развиване на умения за синия и зеления растеж, подкрепящи Програмата за научни изследвания и иновации за интелигентна трансформация.
  6. Хармонизиране на обучението с европейски образователни стандарти и участие в конференции, насочване към трансформацията на пазара на труда в съответствие с екологичната икономика.

В рамките на проекта за докторантите ще бъде организирана краткосрочна мобилност в три престижни европейски изследователски центрове.

Обучението на докторантите ще се осъществи изцяло от хабилитирани учени от Института по философия и социология. За преподавателите и научните ръководители на докторантите е предвидена краткосрочна мобилност в Университета Льовен и HIVA – Research Institute for Work and Society, Льовен, Белгия.

За популяризиране и верификация на усвоените знания и умения от обучаваните докторанти се планира провеждането на три научни конференции с международно участие. Темите на конференцията ще засягат предимствата и проблемните зони в трансформиращия преход, характеристиките на синия растеж и зеления преход, настоящото законодателство и констатираните социални конфликтни зони, браншовите изменения, изчезващи професии, а също така и формулиране на препоръки за нови политики.

При осъществяването на проектните дейности ИФС ще получи подкрепа от значими локални организации, които още на етапа на подготовката на проектното предложение са заявили интерес към обучението на докторанти в специализирани социологически знания и умения за изследване на регионалните пазари на труда, местните икономики и работната сила, а впоследствие и в предоставянето на заетост на обучените докторанти.

Познавателен статус на теоретичните термини

Секция „Философия на науката“ с удоволствие Ви кани на публична лекция на чл.-кор. проф. Ангел Стефанов, на 04 декември 2024 г. (сряда) в Зала “Акад. Иван Гешов” в Централната сграда на БАН от 11:00 часа.

На 26.11.2024 г. Научният съвет одобри резултатите от три конкурса на ИФС за академично израстване

Избра: д.с.н. Мария Желязкова на академичната длъжност „Професор“, д-р Георги Медаров на академичната длъжност „Доцент“ и д-р Цветелин Ангелов на академичната длъжност „Доцент“