Знание и реалност: модели, методологии и евристики
Проблемна група по логика
Секция “Знание и реалност: модели, методологии и евристики” е профилирана в областта на аналитичната традиция (епистемология, философия на езика, философия на изкуството и експериментална философия); логика (философска и математическа логика, история на логиката и др.); и философия на образованието (с акцент върху геймификацията и психодраматичните методи). Членовете на секцията имат също интердисциплинарно сътрудничество с когнитивни учени и се стремят да съобразят изследванията си с научните емпиричните открития в тези области. Секцията участва в организирането на разнообразни международни и национални научни форуми и има изградено сътрудничество с чуждестранни научни институции във Великобритания, Франция, САЩ, Белгия, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Сърбия и др.
Проекти
“Глобално гражданство и ключови компетентности: Лаборатория за иновативно обучение” (2024-2027) проект към НП „Образование с наука“ с ръководител проф. ем. дфн Веселин Петров и членове: гл. ас. д-р Веселина Качакова (координатор); доц. д-р Силвия Борисова; гл. ас. д-р Радостина Минина; гл. ас. д-р Лина Георгиева; ас. д-р Венелин Стойчев; гл. ас. д-р Евелина Иванова-Варджийска (СУ „Св. Кл. Охридски“). Проектът цели да постигане по-висока ефективност на образователния процес и осигуряване на повече време за социализация на учениците в училище. В него е предвидено създаване на лаборатория за иновативно обучение, в която да се прилага един по-холистичен образователен подход, да се създават повече междупредметни връзки и да развива различни знания, умения и компетентности. В проекта са заложени следните дейности: обучение на учители, заснемане на интерактивни уроци, създаване на учебни помагала, експериментални училища за образователни иновации (летни школи), съвместни инициативи с други институти и университети, менторска програма.
„Усъвършенстване на преподаването по философия и гражданско образование за (IX–XII клас) чрез развиване на ключови компетентности на учениците“.
Проект финансиран от Фонд „Научни изследвания“(2023 г.) с ръководител проф. ем. дфн Веселин Петров и членове: гл. ас. д-р Веселина Качакова; доц. д-р Силвия Борисова; гл. ас. д-р Радостина Минина; гл. ас. д-р Лина Георгиева; гл. ас. д-р Петя Климентова; гл. ас. д-р Мартин Иванов; гл. ас. д-р Евелина Иванова-Варджийска (СУ „Св. Кл. Охридски“)
Състав
Проблемна група по ЛОГИКА
Проблемната група по ЛОГИКА (към секция „Знание и реалност: модели, методологии и евристики“) е приемник на секция Логика и секция Логически системи и модели.
Интересите на нейните членовете в областта на логиката са ориентирани към изследвания, детерминирани от бързото развитие на некласическите логики като параконсистентните, релевантните и конексивните логики, модалните, многозначните и размитите логики, немонотонните системи, семантиките на възможните и невъзможните светове, теориите на неопределеността, както и техните приложения в епистемологията, онтологията, лингвистиката и компютърните науки. Изследователският интерес е съсредоточен също към: спецификациите на логическото следване в различни логически теории, теориите на аргументацията и критическото мислене, логическите парадокси, както и към проблеми от история на логиката и др. Във фокуса на изследванията на Проблемната група по логика са различни синтактични и семантични проблеми на класическата и модалната логика, както и важни въпроси от областта на философия на логиката, философия на езика, философия на математиката и други.
Учените от звеното притежават подготовка на най-високо професионално ниво, многократно признато в международната научна общност, както по линия на образованието, така и по линия на специализации, публикации, участия на високи международни форуми, ръководство и партниране по национални и международни проекти. Членовете на звеното имат натрупан опит не само в изследователската, но и в преподавателската дейност.
Членовете на Проблемната група по логика имат редица публикации, част от които в престижни международни издания, както и добри контакти с водещи университети и академии като Оксфордския университет, Полската академия на науките, Чешката академия на науките, Университета на Ливърпул, Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил и др. Членове на Проблемната група по логика издават първия по рода си в България „Енциклопедичен речник по логика и семантика” (изд. „Звезди“, 2012г.), като целта е той да се допълва и обновява.
Обучението на докторантите в рамките на Проблемната група по логика е съобразено с действащите в страната законови и подзаконови правни норми. През последните две години са отчислени с право на защита трима докторанти като единият от тях вече е защитил своята дисертация и е придобил образователна и научна степен доктор.
Проекти на членове на Проблемната група по ЛОГИКА през последните 5 години:
- Проект с Института по философия към Чешката академия на науките на тема: „Некласически логически системи и техните приложения“ (2017-2019 вкл.) с ръководител от българска страна – доц. д-р Доротея Ангелова
- Проект с Института по философия и социология към Полската академия на науките на тема: „Логически модели, анализи и обяснение в познанието” (2018г.-2021г.) с ръководител от българска страна – доц. д-р Доротея Ангелова
- Проект на тема „Анализ и философско осмисляне на ролята на рода Берон за духовното развитие на България и интегрирането ѝ в световната култура“ (2018г.-2022г.) към Фонд Научни изследвания с ръководител проф. дфн Мартин Табаков
- Планов проект на гл. ас. д-р Елена Цветкова на тема: „Експериментален подход към понятието за импликатури на разговора“, 2020-2023.
- Планов проект на гл. ас. д-р Красимира Филчева на тема: Трансценденталната концепция за логиката”, 2023-2026.
- Проект с Института по философия и социология към Полската академия на науките (ПАН) в рамките на грантовата схема между БАН и ПАН на тема: „Значимостта на логическите модели за съвременната наука“ с ръководител от българска страна – доц. д-р Доротея Ангелова; участници в проекта от българска страна: доц. д-р Росен Люцканов, гл. ас. д-р Елена Цветкова, доц. д-р Кристиян Енчев, 2022-2023.
Настоящи проекти на Проблемната група по ЛОГИКА:
- Проект с Института по философия и социология към Полската академия на науките (ПАН) в рамките на грантовата схема между БАН и ПАН на тема: „Логически модели и модели на изкуствен интелект в концептуалното инженерство“ с ръководител от българска страна – доц. д-р Доротея Ангелова; участници в проекта от българска страна: доц. д-р Росен Люцканов, гл. ас. д-р Елена Цветкова, доц. д-р Кристиян Енчев.