Нова книга със съставителството на доцент д-р Кирил Карталов публикувана в престижното международно издателство Edizioni Studium
На 11 април 1963 година, св. Йоан XXIII, Анджело Ронкали или „българският папа” – както е известен у нас заради дълбоките връзки, които установява на българска земя по време на дипломатическата си мисия от 1925 до 1934 година – подписва един от фундаменталните текстове на съвременната епоха, посветени на мира: енцикликата Pacem in Terris. Прави го в напрегнат исторически момент, във време на дълбока, тежка криза в международен план. За нейния автор, който е сред най-ярките и позитивни личности на XX век, понятието „мир“ означава всеобщ напредък на всеки индивид, на всеки народ поотделно. Мирът не е просто отсъствие на война. Той не е и равновесна територия между враждуващи страни, между противостоящи си военни арсенали. В същността си мирът е колективно, общностно явление – явление с положителен знак, което увлича отделни индивиди или цели народи, човешкия род изобщо.
Шейсет години по-късно, въпреки че оттогава светът значително се е променил, енцикликата Pacem in Terris все още е изключително актуална и е смятана за „патримониум на човечеството“. Kнигата THE QUEST FOR PEACE. Celebrating Pacem in Terris and its legacy, sixty years later се ражда от международната научна конференция, състояла се на 26 юни 2023 г. в историческата зала „Проф. Марин Дринов” на Българската академия на науките, която си постави за цел да бъде момент за размисъл върху историческо въздействие на Pacem in Terris, за потвърждаване на нейната актуалност и за мобилизиране – чрез научната дипломация – на усилията за насърчаване на мира, справедливостта и правата на човека в съвременния свят. В книгата са публикувани доклади на изтъкнати лектори от България и чужбина, в това число от Института и от други институти на БАН, в областта на дипломацията, теологията, философията, историята, политическата и юридическата наука, икономиката, екологията, визуалните изкуства, топ мениджмънта.